Pushteti nuk është aspak i interesuar për asnjë reformë në sistemin e drejtësisë, thonë nga fronti opozitar shqiptar.

Ata vlerësojnë se Ahmeti me deklaratën e fundit në mbështetje të ndryshimeve në Kodin penal, doli në kundërshtim të vlerësimit të BE-së, të cilët kritikuan ndryshimet.

Kritika të ashpra kanë edhe për keqpërdorimin e flamurit evropian.

“Kur edhe vetë BE-ja ka reaguar negativisht ndaj këtij ndryshimi, ata përsëri dalin të manipulojnë duke thënë mos u shqetësoni sepse BE-ja dhe SHBA-ja nuk e kanë kuptuar mirë arsyen e atij ndryshimi në Kodin penal dhe nuk e dinë sa i rëndësishëm është ky ndryshim. Ofendim më të madh, BE-së dhe SHBA-së në këto 20 vitet e fundit nuk u ka bërë askush. Sidoqoftë, ky sqarim nxit shumë pyetje. Shembull, cilët ministra të Ahmetit e të kësaj qeverie janë më të mirë në analizën se çka është e mirë për drejtësinë se sa ekspertët e BE-së, nëse vërtetë janë aq të mirë për t’i vlerësuar ndryshimet e nevojshme, ku ishin ata për 20 vjet që e lan të çalojë drejtësia në vend?”, tha Admirim Aliti, Alternativa./Alsat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Si do ta paguaj komuna e Tetovës kredinë për autobusët urban?

Transporti publik në qytetin e Tetovës  është ndërprerë përkohësisht.  Me një komunikatë…

Zelensky: Nuk do të ketë më negociata nëse Rusia organizon “pseudo referendume” në rajonet e pushtuara

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha të shtunën se nëse ukrainasit në qytetin…

A ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit? Flet Meta

Ilir Meta, i ftuar në emisionin “Log.” në Abc, ka folur për…

Më 12 maj pritet të shpallet aktvendimi për rastin “Tenderët”

Aktvendimi për rastin “Tenderët” do të shpallet më 12 maj pasi në…

ASH-AAA dorëzon tekstin e Ligjit për Shtetësi tek grupi parlamentar i LSDM-së

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa ka dorëzuar tekstin e Ligjit për Shtetësi…