Në raportin e organizatës amerikane, Freedom House Maqedonia e Veriut ka pasur përmirësim prej 4 pikësh, nga 59 në 63 falë zgjedhjeve presidenciale, përmirësimit të gjendjes së medias dhe situatës së sigurisë. Megjithatë akoma vazhdon të mbetet shtet me demokraci të pjesshme. Nga vendet e rajonit, përmirësim vitin e kaluar ka pasur Kosova me fitoren e Vetëvendosjes e cila pritet të ndryshojë kulturën e korrupsionit. Bosnja e Hercegovina nuk ka pasur asnjë ndryshim, ndërsa rënie të lirisë është shënuar në Shqipëri, Serbi dhe Mal të Zi. Në përgjithësi, raporti ka konstatuar përkeqësim të të drejtave politike dhe civile dhe rënie të demokracive për 14 vite me radhë. Nga 195 shtetet në botë, 83 janë të lira, 63 pjesërisht të lira dhe 49 jo të lira./Alsat/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…