Autoritetet franceze sot kanë këshilluar qytetarët e tyre që shtyjnë udhëtimet që nuk janë të domosdoshme në Ukrainë, dhe të mos udhëtojnë në zonën përgjatë kufirit në veri dhe lindje të këtij vendi – në kohën kur janë rritur tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës.

“Propozohet shtyrja e udhëtimeve që nuk janë të domosdoshme në Ukrainë… Në kontekstin e tensioneve dhe koncentrimin e trupave ruse përgjatë kufirit me Ukrainën, rekomandohet të mos udhëtohet në veri dhe lindje përgjatë kufirit të këtij vendi”, ka njoftuar ministria franceze e Punëve të Jashtme.

Për dallim nga SHBA-të dhe Britania e Madhe, Franca aktualisht nuk po kërkon që personeli i ambasadës apo familjet e diplomatëve të stacionuar në Ukrainë, të largohen nga vendi.

Në anën tjetër, Bashkimi Evropian sot ka bërë të ditur se nuk synon të ndjekë hapat e SHBA-ve që ka tërhequr familjet e diplomatëve të saj. E ministria e Jashtme e Britanisë, njoftoi sot se po tërheq personelin nga ambasada e saj në Kiev, për shkak të kërcënimeve që mund të vijnë nga Rusia.

Edhe Australia gjithashtu ka këshilluar qytetarët e saj që të mos udhëtojnë në Ukrainë, për shkak të rrezikut të një konflikti të armatosur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjykata ka refuzuar garancinë, Zekirit i zgjatet edhe për 30 ditë paraburgimi

Ish-sekretari i përgjithshëm i qeverisë, Muhamed Zekiri sot ka marrë vendim edhe…

Zaev e Ahmeti takohen në Kuvend

Para pak çastesh përfundoi takimi mes kryeministrit në dorëheqje Zoran Zaev dhe…

Aksion kundër kontrabandës në veri të Mitrovicës dhe në Shtërpcë

Policia e Kosovës në veri të Mitrovicës dhe në Shtërpcë është duke…

Çka urojnë këta të “bashkësisë” së Shaqir Fetait

Në BFI paska ardhur një letër nga një shoqatë ukrainase në RMV,…

Funksionarë të lartë partiak vazhdojnë të emërohen në poste kyçe

Funksionarë të lartë të partive politike vazhdojnë të emërohen në poste kyçe…