Kryeministri i Francës, Jean Castex, ka thënë se i kanë larguar kufizimet e udhëtimit brenda shtetit.

Nga tre maji, francezët do të mund të shkojnë më larg se 10 kilometra nga shtëpia e tyre, pasi masat e tanishme në fuqi ishin që askush nuk ka mundësi të lëviz më larg se 10 kilometra nga vendi i banimit.

Ky njoftim erdhi derisa autoritetet franceze thanë se gjendja shëndetësore e qytetarëve nga koronavirusi ishte “duke u përmirësuar”.

“Kulmi i valës së tretë të pandemisë duket të jetë prapa nesh”, tha Castex, në një konferencë për media.

Ai më tej tha se bizneset jothelbësore, aktivitetet kulturore, aktivitetet sportive dhe kafenetë mund të rihapen “rreth mesit të majit”, nëse situata me pandeminë nuk është e rëndë, shkruan Euronews.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…