Presidenti francez, Emmanuel Macron, është zotuar të “rrisë” mbështetjen ushtarake dhe humanitare për Ukrainën gjatë një bisede telefonike me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Macron përsëriti “shqetësimin e tij të fortë” për pushtimin rus të Ukrainës dhe “situatën e padurueshme” në qytetin jugor të Mariupolit në telefonatë.

Perëndimi ka vendosur sanksione të forta ndaj Moskës për shkak të agresionit, që filloi më 24 shkurt dhe sot ka hyrë në ditën e 66-të.

Ndihma ushtarake iu është ofruar gjithashtu Ukrainës nga NATO dhe aleatët e saj.

Ndryshe, Ukraina ka potencuar se deri më tani janë vrarë rreth 23,200 trupa ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zvicra, shpëtimi i oligarkëve rusë, vjen reagimi nga SHBA

Zvicra, e cila i është bashkuar sanksioneve të BE-së, ka bllokuar asetet…

Liturgjia fetare në Strugë, shkelen të gjitha masat kundër përhapjes së koronavirusit

Edhe përskaj masave Qeveritare për parandalim të virusit korona, ku ndalohet grupimi…

Të hënën protestohet në Kërçovë

Mbështetësit e El Chekes – kundër të cilit po zhvillohet proces gjyqësor,…

Vajza nën 16 vjeç lind foshnjën në QKUK

Në repartin e Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka lindur…

Navalny dënohet me nëntë vjet burgim

Udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalny, u dënua me nëntë vjet burgim,…