Qeveria franceze po shqyrton prezantimin e një projektligji që do ta lejojë vendin ta mbajë përdorimin e kartës së shëndetit të COVID-19 (certifikata e vaksinimit) deri në verën e ardhshme, tha një zëdhënës të mërkurën.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Gabriel Attak tha në një konferencë për shtyp se pas një takimi të kabinetit se një projekt-ligj për këtë qëllim do t’ju paraqitet ministrave më 13 tetor.

Një pasaportë shëndetësore e COVID-19, tregon nëse personi është vaksinuar plotësisht kundër COVID-19, ka rezultuar negativ ose është shëruar nga sëmundja. Kjo certifikatë kërkohet aktualisht në kafene dhe restorante si dhe në transportin publik me distanca të gjata rreth e rreth Francës.

Ligjvënësit e kishin mbështetur këtë vendim në fund të muajit korrik por punuan në projekt-ligj atëherë se çdo shtyrje pas 15 nëntorit do të kishte nevojë për miratimin e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…