Fotografja e Reuters, Leah Millis, mbuloi trazirat vdekjeprurëse jashtë Capitolit të SHBA-së për katër orë para se të bënte një fotografi që përcaktoi ditën për shumë njerëz: Një granatë flash e qëlluar nga policët shihet duke ndriçuar shkallët e Capitolit ndërsa gazi lotsjellës shpërthen sipër.

Ajo kapi pikërisht momentin kur një granatë e ndezur, e qëlluar nga forcat e rendit për të shpërndarë protestuesit, ndriçoi shkallët e Kapitolit, duke hedhur tymin e gazit lotsjellës dhe duke hedhur një hije të flamurit amerikan mbi kupolën ikonike. Imazhi jehoi në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe jashtë saj në vitin 2021. Mediat dhe Kongresi e kanë përdorur atë për të theksuar peshën e ditës dhe për të ilustruar një simbol të demokracisë nën rrethim.

Kur Millis dëgjoi thirrjet që inkurajonin njerëzit të hynin në një derë, u ngjit në skelë për një pamje më të mirë.

Drita e ditës po shuhej shpejt kur Millis shkrepi fotografinë në orën 17:04, vetëm disa minuta pas perëndimit të diellit në Uashington.

Ajo përdori një Canon EOS-1D X Mark II, një aparat fotografik që e sheh të dobishëm në situata me dritë të ulët.

Granatat flash-bang janë pajisje që shpërthejnë me dritë dhe zë të fortë, të përdorura nga forcat e rendit për të çorientuar turmat. Ato mund të shkaktojnë djegie të rënda kur gjuhen në distancë të afërt dhe mund të shkaktojnë përkohësisht verbëri, humbje të dëgjimit dhe humbje të ekuilibrit.

Ajo që shihet në foto ka ndodhur sa hap e mbyll sytë.

Një seri fotosh tregon se sa shpejt ndodhi ndriqimi. REUTERS/Leah Millis

“Kjo foto – si një rrufe në një stuhi – është një pjesë e sekondës, por ajo kap këtë fuqi të pamasë dhe këtë emocion dhe dhunë të pabesueshme që ndodhi atë ditë”, tha Millis.

Cilësia pothuajse kinematografike e imazhit viral të Millis ka tërhequr politikanët, mediat dhe komentuesit që ta përdorin vazhdimisht foton për të përcjellë një moment mahnitës në historinë amerikane.

Ai u bë postimi më i shikuar në llogarinë e Reuters  në Instagram, duke tërhequr 1.5 milion njerëz në platformë dhe duke mbledhur rreth 97 mijë pëlqime.

“Gjithmonë do të ketë njerëz që nuk duan ta shikojnë atë realitet,” thotë Millis.

“Ata nuk duan të përballen me këtë realitet. Dhe më e mira që mund të bëj është të them: Kjo është fotografia ime, kështu e bëra, ky është momenti”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…