Ukraina dhe Rusia po zhvendosin forcat e tyre ushtarake në rajonin lindor të Ukrainës të Donbasit, ndërsa Moska po ndryshon fokusin e ofensivës së saj.

Imazhet satelitore tregojnë se forcat ruse po grumbullojnë trupat dhe pajisje ushtarake në tre vende përgjatë kufirit të saj me Ukrainën, kryesisht në  rajonet Belgorod, Voronezh dhe rreth qytetit Matveev.

Forcat ukrainase kanë thënë se Rusia po planifikon të nisë një sulm në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, e cila është bërë pika qëndrore e përpjekjeve ruse për të kapur qytetin port Mariupol.

Ndërkaq Presidentët e Polonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë do të udhëtojnë në Kiev për të takuar Presidentin e Ukrainës Zelensky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Suedia merr garancitë e ShBA-së për anëtarësimin në NATO

Suedia ka marrë garanci nga Shtetet e Bashkuara se do të marrë…

Mickoski: Pushteti e ka ndarë popullin dhe e ka shpallur si pro-rus

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, e ka akuzuar Qeverinë dhe presidentin Stevo…

Gjykata vendosi: Do të ketë rikonstruim të rastit “Naser Eshtrefi”

Gjykatësja Dijana Gruevska – Ilievska në seancën e sotme njoftoi se kanë…

Protestat paralizojnë Barcelonën

Demonstratat për lirimin e liderëve separatistë nuk kanë të ndalur në rajonin…

Osmani uron kandidatët që fituan në raundin e dytë të zgjedhjeve, kërkon nga ta t’i realizojnë premtimet e dhëna

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka vlerësuar kulturën e lartë demokratike, të…