Forcat e armatosura gjermane duhet të bëhen “më të pajisurat” e Evropës, me vendin të gatshëm të marrë përsipër një “përgjegjësi udhëheqëse” në garantimin e sigurisë së Evropës, tha të premten kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz.

“Si vendi më i populluar me fuqinë më të madhe ekonomike dhe si një vend në mes të kontinentit, ushtria jonë duhet të bëhet gur themeli i mbrojtjes konvencionale në Evropë, forca më e pajisur në Evropë”, tha ai.

“Ne po e bëjmë të qartë bindshëm: Gjermania është e gatshme të marrë përgjegjësinë udhëheqëse për sigurinë e kontinentit tonë”, vazhdoi i pari i qeverisë gjermane.

Scholz tha se presidenti rus, Vladimir Putin aktualisht përbën “kërcënimin më të madh” për aleancën e NATO-s, raporton cnn.

Kancelari gjerman tha se forcat e armatosura gjermane kishin marrë për një kohë të gjatë role të tjera si “shpimi i puseve, sigurimi i ndihmës humanitare, frenimi i përmbytjeve, gjithashtu ndihma me vaksinimet gjatë pandemisë”.

“Por ky nuk është misioni juaj thelbësor,” tha ai, duke shtuar “detyra thelbësore e Bundeswehrit [forcave të armatosura gjermane] është mbrojtja e lirisë në Evropë”.

Scholz tha gjithashtu se Evropa duhet të marrë më shumë përgjegjësi brenda NATO-s, në mes të luftës së vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë.

“Ne, evropianët, megjithatë duhet të marrim shumë më shumë përgjegjësi brenda NATO-s”, tha Scholz.

Ne do të duhet të mësohemi me faktin se Rusia e Putinit do ta përkufizojë veten si një kundërshtar i SHBA-së, i NATO-s dhe BE-së në të ardhmen e parashikueshme, shtoi ai. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Debat i ashpër mes Micotakis dhe Tsipras për vaksinën ruse

Menaxhimi i pandemisë dhe vaksina ruse ishin temat kryesore të debatit në…

Franca shënon mesatarisht mbi 200 mijë raste të reja me COVID-19 në ditë

Franca raportoi 261 mijë e 481 infeksione të reja me koronavirus të…

9 të vdekur dhe 176 të prekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë kryer 870 teste…

KFOR-i përforcon njesitet ushtarake në Kosovë

KFOR-i ka njoftuar se kanë arritur automjetet dhe pajisjet ushtarake të Batalionit…

Anulohet seanca për gjykimin e El Chekës, protesta dhe revoltë para gjykatës së Kërçovës

Sapo ka filluar, është mbyllur seanca per gjykimin e Sheqerim Ahmetit i…