Anëtarët e shërbimit nga Batalioni i parë, Regjimenti i 120-të i Artilerisë në Fushë, Garda Kombëtare e Ushtrisë së Wisconsin morën pjesë në një stërvitje të përbashkët stërvitore të motit të ftohtë, në Camp Grayling, Michigan.

“Misioni ynë është të integrojmë zjarret në një situatë të përbashkët, ku ne po mbështesim shërbime të tjera”, tha kapiteni i ushtrisë amerikane Michael Lindow, komandant i Batalionit 1. “Ky trajnim është që të futet në mentalitetin e integruar të zjarreve të përbashkët dhe gjithashtu t’i fusim ushtarët tanë në atë skenar operimi”.

Njësia zakonisht zhvillon trajnime brenda batalionit ose brigadës së vet, kështu që veprimi jashtë komandës së vet ishte një përvojë e re. Winter Strike përgatit ushtarët për misione jashtë fushëveprimit të ushtrisë amerikane, transmeton Telegrafi.

“Në mënyrë tipike stërvitja jonë është e konsoliduar dhe nuk operojmë jashtë ushtrisë”, tha Lindow. “Ky ushtrim do t’i bëjë ushtarët tanë të ekspozuar të punojnë në një mjedis të përbashkët operativ”.

Camp Grayling përfshin 147,000 hektarë hapësirë ​​manovrimi tokësore dhe është hapësira më e madhe ajrore e trajnimit ushtarak në lindje të Mississippit, e cila është e përkryer për ushtrime në shkallë të gjerë.

Me temperaturat ideale në Michigan për trajnime në mot të ftohtë, ushtarët do të jenë në gjendje të provojnë topin M777A2 155 mm, një pjesë të ndërlikuar të pajisjeve, në një klimë më të ftohtë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…