Euroambasadori Samuel Zhbogar, sot ju ka bërë apel partive politike që të vazhdojnë përpjekjet për të arritur konsensus për Ligjin për Prokurorinë Publike.

Në deklaratën të cilën e bëri në Vevçan, Zhbogar porositi që fokusi të vendosjet për gjetjen e zgjidhjes dhe kthimin e besimit tek qytetarët.

“Për momentin nuk ka zgjidhje. Nuk është arritur pajtueshmëri. Por, ne edhe më tej do të punojmë që të shohim se çfarë do të ndodhë me lëndët lidhur me ish-funksionarët e OBRM-PDUKM-së. Zgjidhja akoma nuk është arritur, por duhet ta gjejmë. Apeloj tek dy partitë politike që të vazhdojnë me përpjekjet për të arritur konsensus për këtë çështje”, tha Zhbogar.

Ai tha se Prokuroria Publike mund t’i marrë lëndët e PSP-së dhe se ka logjikë që të lidhen PSP-ja me PP-në.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

352 civilë ukrainas të vrarë nga sulmet ruse, prej tyre 14 fëmijë

Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës ka bërë të ditur se 352 civilë,…

Osmani për vizat: Shkoj me shpresë në Bruksel, por pa shumë pritshmëri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt…

Policia ndëshkon dasmorët, ledhaton Shaqir Fetain

Qeveria mendon për të mirën e qytetarëve. Ka shtrënguar masat duke prekur…

Flekenshtajn: BE-ja duhet të mendojë se si t’i ndryshojë rregullat e vendosjes me konsensus

Këshilli i BE-së duhet të gjejë mënyrë që të mbahet konferenca ndërqeveritare…

Osmani: Të gjitha “non-papers” me ide destabilizuese për rajonin burojnë nga Serbia

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë që “non-papers” të publikuara në…