Ka kaluar një vit që kur drejtori i Agjencisë për kundërzbulim, Erold Musliu dorëzoi në prokurori fakte të reja në lidhje me rastin “Lagjja e Trimave”. Ai nuk zbuloi shumë detaje, por u shfaqën pritje se ndoshta me faktet e reja do të arrihet deri te zbulimi i organizatorëve, logjistikës dhe motivit të sulmit të armatosur prej para gjashtë viteve, në të cilin humbën jetën 8 policë, ndërsa 37 të tjerë u plagosën. Për dallim nga grupi i armatosur të cilën gjenden në burg, skenaristët e ngjarjes së përgjakshme janë ende në liri, shkruan FOKUS.

“Për motivet e grupit është e qartë se ka mbisunduar motivi politik për angazhimin e anëtarëve të grupit, edhe pse përmendet edhe momenti financiar”, u shpreh para një viti Erold Musliu, përcjell in7.

Sipas Musliut, mozaiku mund të plotësohet nga njohuritë që gjenden tek disa prej të burgosurve, duke potencuar se me vdekjen e drejtuesve të grupit, Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecaj, nuk janë zhdukur të gjitha faktet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…