Ukraina ka marrë sërish dronë turq TB2 gjatë ditës së djeshme, të cilët po rezultojnë funksionalë ndaj ushtrisë ruse gjatë luftës së ashpër që po zhvillohet në vend.

Një avion gjigant AN-124 fluturoi fillimisht nga aeroporti i Leipzigut në Gjermani për në Poloni dhe nga andej u nis për në Stamboll për të ngarkuar dronët, raporton abcnews.al.

Avioni shmangu hapësirën ajrore të Hungarisë, të cilët po mbajnë një qendrim jo si BE në raport me Rusinë dhe u nis nga Polonia për në Sllovaki dhe më pas në Austri, Slloveni, në Adriatik, për të fluturuar më pas mbi Shqipëri dhe përmes Greqisë u fut në hapësirën ajrore turke për të zbritur në Stamboll.

AN-124 bëri të njëjtën rrugë në kthim duke fluturuar sërish në zonën mes Ersekës, Beratit dhe Fierit për të dalë më pas në Adriatik ku u kthye djathtas për në veri. /abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Qeveria e miraton Projektligjin për Pagat në Sektorin Publik

Qeveria e Kosovës sot e ka miratuar Projektligjin për Pagat në mbledhjen…

Tensionet me Ukrainën/ Rusia dislokon armatimet e rreme të ajrit, për të gënjyer Perëndimin (fotot)

Mes tensioneve të fundit në kufirin me Ukrainën, Rusia shihej sot të…

Arrestohet ish drejtori i Doganës, Dragan Daravellski

Policia kufitare në “Tabanoc” ka arrestuar ish drejtorin e Doganës, Dragan Daravellski.…

Pamje të rralla të jetës brenda Mariupolit të pushtuar (FOTO)

Janë publikuar disa foto nga porti i Mariupolit i kontrolluar nga Rusia.…

Gënjeshtra e radhës e Vuçiqit: Rada Trajkoviq u ndalua vetëm dy orë në Merdar

Pasi këshilltarja e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës,…