“Është e mundur të shpallet një gjendje e jashtëzakonshme për emigracionin dhe refugjatët”, ka bërë me dije ministri italian përgjegjës për politikën detare, Nello Muzzumecchi.

E gjithë çështja lidhet me rritjen e madhe të numrit të të ardhurve, sidomos këto ditët e fundit, dhe do të diskutohet në kabinetin e qeverisë Meloni, që do të mblidhet pasditen e sotme.

“Kisha alarmuar ditët e fundit. Ishujt tanë nuk mund të përballen të vetëm me gjithë këtë realitet, strukturat që ekzistojnë janë të mbipopulluara dhe është e qartë se gjendja e jashtëzakonshme do të lehtësonte marrjen e vendimeve të nevojshme”, tha Muzumechi në radion publike Rai.

Në total, fundjavën e kaluar roja bregdetare italiane dhe roja bregdetare e vendit shpëtuan më shumë se dy mijë emigrantë dhe refugjatë në jug të Siçilisë. Në këtë kohë, në të njëjtën kohë, një anije peshkimi me të paktën shtatëqind persona në bord (shoqëruar nga dy skafe të rojes bregdetare italiane) është nisur drejt portit të Katanias, ku pritet të mbërrijë nesër, herët në mëngjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rastësi apo di diçka policia

MPB informon se nga spitali psikiatrik i Bardovcës paska ikur nje pacient!…

300 të vdekur nga trazirat në Afrikën e Jugut

Trazirat në Afrikën e Jugut këtë muaj kanë marrë 337 jetë, tha…

Borrell kërkon vazhdim të shpejtë të dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje…

Wigemark: EULEX’i pati rol në gjetjen e mbetjeve mortore në jug të Serbisë

Diplomati Lars-Gunnar Wigemark përmes një retweet’i në llogarinë e tij ka treguar se…

Osmani takoi administratoren e USAID-it, konfirmohet mbështetja për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me administratoren e USAID-it, Samantha Power, të…