Këshilli i BE-së duhet të gjejë mënyrë që të mbahet konferenca ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, sepse duhet ta shfrytëzojmë shansin tani, por gjithashtu ai është edhe detyrimi ynë. Vendi juaj ofroi, ndërsa gjithashtu edhe Shqipëria dhe tani radhën e ka Bashkimi Evropian”, deklaroi Knut Flekenshtajn.

Flekenshtajn në intervisë për MIA thotë se BE duhet të mendojë se si t’i ndryshojë rregullat e vendosje me konsensus, pasi sipas tij është e pabesueshme se di një Qeveri mund të bllokojë të gjithë 26 vendet e tjera anëtarë dhe gjithashtu të bllokojë gjithë rajonin.

Politikani gjerman mori pjesë në Formumin e Prespës për Diagol që u mbajt në Ohër më 1 dhe korrik në Ohër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…