Në një hotel në Brodt të Kroacisë ku raportohen se gjenden katërmbëdhjetë të mbijetuar të cilin kanë shpëtuar pa dëmtime,  gjenden Fidan Hajdari dhe Gjevahire Gashi  të cilët përshkruajnë gjendjen e tmerrit që përjetuan këtë të diel, shkruan SBplus, transmeton Klan Kosova.

Hajdari përshkruan aksidentin: “Ne që ishim në pjesën e përparme të autobusit ishim mirë, por për ata që ishin mbrapa ishte një masakër e vërtetë. Pothuajse të gjithë pasagjerët flinin në autobus pasi ishte ora gjashtë e mëngjesit. Ende nuk e kam të qartë se si ndodhi një tragjedi kaq e madhe. Gjëja e parë që mbaj mend pas përmbysjes kur u zgjova ishte mendimi se sapo ishim rrotulluar dhe se nuk ishte një aksident i rëndë. Në atë kohë, nuk kisha ide se do të ishte kaq tragjike, por ishte.”

Në mesin e tyre e katërmbëdhjetë të mbijetuarve që kanë shpëtuar pa lëndime gjenden dhe te moshuar.

“Ajo që kemi kaluar është tmerr. Imazhet do të qëndrojnë në kokën time përgjithmonë. Thjesht nuk dua që ky aksident të mbulohet me gënjeshtra, shpresoj që të gjithë do të përpiqen të zbulojnë shkakun e tij të vërtetë”, tha Gjevahire Gashi.

E në ndihmë dolën dy shtetases. Enes Mehmeti nga Zagrebi ishte njëri prej tyre i cili tha “Kam ardhur për të ndihmuar njerëzit nga vendi im. Sapo dëgjova se çfarë kishte ndodhur, arrita menjëherë. Kam biseduar me njerëzit që ishin në autobus. Të gjithë përshkruajnë ato skena të tmerrshme”./Klan Kosova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…