Viktor Orban ka siguruar mandatin e tij të katërt si kryeministër hungarez. Të dhënat, ende paraprake, tregojnë për një fitore komode të partisë së tij Fidesz, ndërkohë që lideri i opozitës Peter Marki-zay dështoi në misionin e tij për të hequr nga pushteti liderin e djathtë, që drejton ekzekutivin nga viti 2010.

Zgjedhjet e fundit janë analizuar si më të vështirat për Orban edhe për pozicionin miqësor që ai ka me presidentin rus Vladimir Putin, të cilin ka ngurruar ta kritikojë hapur edhe pas agresionit të Kremlinit në Ukrainë.

Madje, vetë Orban e ka cilësuar sot presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, si një nga kundërshtarët e tij, të cilët ai do të duhet të kapërcente për të fituar zgjedhjet.

“Fitorja jone është aq e madhe sa mund të shihet nga Hëna”, deklaroi Orban në fjalimin e tij pas rezultateve paraprake. “Do të mbajmë mend këtë fitore sepse erdhi kundër shumë kundërshtarëve, nga e majta tek burokratet e Brukselit dhe vetë Zelensky”, deklaroi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Danimarka i jep fund shumicës së kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, ndërsa fqinji i saj Suedia i zgjeron kufizimet

Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se do të heqë shumicën e…

Ja arsyeja pse Aeroporti i Kuksit e mbanë emrin “Zayed”?

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, gjatë fjalës së tij në ceremoninë e…

159 raste të reja me Covid-19 dhe 75 të shëruar

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut nga 1733 teste…

Ka pasur ndonjëherë drejtësi në këtë shtet?!

Me sa vite u dënua Gordana Jankullovska, Sasho Mihajllkov, Nikolla Gruevski, Ejup…

Naumovski: Në interes të LSDM-së është që kryeministri të jetë nga jashtë qeverisë aktuale

Ish-ambasadori dhe zv. kryeministri Vasko Naumovski konsideron se është në interes të…