Finlanda do të bëhet anëtarja e 31-të e NATO-s të martën, ka njoftuar sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake perëndimore.

Aplikimi u nxit nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, me të cilën Finlanda ndan një kufi të gjatë.

Turqia e kishte vonuar aplikimin, duke u ankuar se Finlanda po mbështeste “terroristët”, raporton BBC.

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me NATO-n në të njëjtën kohë majin e kaluar, por Turqia po e bllokon atë për ankesa të ngjashme.

Çdo zgjerim i NATO-s ka nevojë për mbështetjen e të gjithë anëtarëve të saj.

“Ne do të ngrisim flamurin finlandez për herë të parë këtu në selinë e NATO-s. Do të jetë një ditë e mirë për sigurinë e Finlandës, për sigurinë nordike dhe për NATO-n në tërësi,” tha sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në Bruksel.

“Suedia do të jetë gjithashtu më e sigurt si rezultat”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dita e 10-të e luftës, armëpushim në dy zona

Zelensky: Nuk jam larguar nga Ukraina Dita e 10 e pushtimit rus…

Dështon takimi i parë i fushatës së Presidentit Trump

Fushata e Presidentit amerikan Donald Trump e mbajtur në Tulsa tregoi se…

Gostivar, arrestohet 46 vjeçari, posedonte kokainë

Zyrtarë policorë nga Sektori për Punë të Brendshme të Tetovës, zyra e…

Ushtria ukrainase publikon pamjet nga brenda një makine të blinduar që tregojnë luftimet me forcat ruse pranë Mariupol

Ushtria ukrainase ka publikuar pamjet e asaj që ajo thotë se janë…

“Monstra”, palët do të japin fjalët përfunduese

Në Gjykatën themelore penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për…