Rusia ka paralajmëruar se mundësia e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n do të çonte në “militarizimin” e rajonit dhe se Moska do të përgjigjet nëse aleanca do të vendoste armë bërthamore pranë kufijve të saj.

Zëvendësministri i Jashtëm Alexander Grushko tha se Rusia e di se NATO dëshiron të “militarizojë gjithçka që mundet”, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax. Ndërsa një tjetër gazetë ruse, RIA, e citoi atë të thoshte se zgjerimi i propozuar i NATO-s do të shkaktonte një “reagim politik” nga Rusia.

“Ai reagim do të bazohej jo në emocione, por në një analizë të plotë të situatës”, tha ai.

Suedia dhe Finlanda pritet të marrin pjesë në një takim joformal të NATO-s sot si të ftuar. Vendimi i tyre nëse do të aplikojnë pritet në ditët e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Më pak lajme me përmbajtje politike! “Facebook” nis testimet…

Rrjeti social “Facebook” ka njoftuar këtë të mërkurë se ka filluar ndryshimin…

Tentoi të godiste policin me veturë dhe ik nga vendi ngjarjes

Më 16.05.2021 rreth orës 18.00 në rrugën “JNA” në Gostivar, gjatë kryerjes…

Pas tërmetit në Turqi, Kasami ngushëllon popullin turk

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në rrjetin social Facebook, ka ngushëlluar…

Seminar për çështje bilaterale në kuadër të Ballkanit Perëndimor

Në organizim të Ministrisë së Punëve të Jashtme sot mbahet Seminari për…

Vladimir Putin po lufton me kancerin dhe sëmundjen e Parkinsonit, në muajin shkurt kishte bërë një operacion urgjent

Presidenti rus Vladimir Putin ka kancer si dhe simptoma të sëmundjes së…