Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës duan që vendet e tjera të Bashkimit Evropian të ndalojnë lëshimin e vizave turistike për qytetarët rusë, duke thënë se ata nuk duhet të jenë në gjendje të udhëtojnë në Evropë me pushime, ndërsa Kremlini kryen një luftë shkatërruese në Ukrainë.

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, shkroi të martën se të vizitosh Evropën është një privilegj, jo një e drejtë njerëzore dhe se është koha për t’i dhënë fund turizmit nga Rusia tani.

Si përgjigje, ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, e krahasoi Kallas me një “nazist”, shkruan Euronews.

Një ditë më parë, homologia e saj finlandeze, Sanna Marin, tha në një intervistë televizive se nuk është e drejtë që ndërsa Rusia po zhvillon një luftë agresive dhe brutale në Evropë, rusët mund të jetojnë një jetë normale, të udhëtojnë në Evropë dhe të jenë turistë.

Estonia dhe Finlanda kufizohen me Rusinë dhe janë anëtarë të Bashkimit Evropian, i cili ndaloi udhëtimin ajror nga Rusia pasi pushtoi Ukrainën.

Lidhja e fundit hekurudhore e pasagjerëve midis Rusisë dhe BE-së përfundoi në mars, kur shërbimi me shpejtësi të lartë midis Shën Petersburgut dhe kryeqytetit finlandez Helsinki pushoi së funksionuari.

Megjithatë, rusët ende mund të udhëtojnë me rrugë tokësore si në Finlandë ashtu edhe në Estoni dhe me sa duket po marrin fluturime për në destinacione të tjera evropiane.

Vizat e lëshuara nga Finlanda janë të vlefshme në pjesën më të madhe të zonës së udhëtimit të Evropës, e njohur si zona Shengen, e cila përbëhet nga 26 vende: 22 vende të BE-së plus Islanda, Lihtenshtajni, Norvegjia dhe Zvicra.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

OSBE: Regjistrimi i popullsisë, i nevojshëm

“Pasi vendi 20 vite nuk ka regjistrim të popullsisë, realizimi i tij…

Vrasja dhe plagosja në Klinë, arrestohen disa persona

Pesë persona janë arrestuar në lidhje me vrasjen e sontme që ndodhi…

Arrestohet i dyshuari për kontrabandimin e barërave nga Maqedonia e Veriut (FOTO)

Policia e Kosovës ka arrestuar një person i cili dyshohet se ka…

Mesazhi i Pompeos ndaj qeverisë ishte i qartë, “Luftë kundër krimit dhe korrupsionit”

Kreu i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami ka komentuar vizitën e sekretarit amerikan…

Arrestohet një anëtar i LDK-së në Dragash

Një përleshje fizike mes dy personave ka ndodhur brenda një kafiterie në…