Një gjykatë në Bjellorusi ka dënuar me 2 vite burgim dy gazetare të cilat kishin filmuar një nga protestat që shpërthyen në vend kundër regjimit të Presidentit Lukashenko.

Katerina Andreyeva 27 vjeç dhe Daria Chultsova 23 vjeç u shpallën fajtore për nxitje të protestave. Ato u arrestuan në muajin Nëntor në një apartament në Minsk teksa po transmetonin direkt një protestë, që sipas autoriteteve bjelloruse ishte e paligjshme.

Dy gazetaret punojnë për televizionin Belsat me bazë në Poloni. Ky televizion hodhi poshtë akuzat se transmetimi i pamjeve të servirura nga dy gazetaret, kishte shkaktuar bllokimin e transportit të autobusëve në kryeqytetin bjellorus.

Pas fitores së zgjedhjeve presidenciale në muajin Gusht nga Alexander Lukashenko, në Bjellorusi nisën protesta masive kundër regjimit të tij duke akuzuar se zgjedhjet ishin vjedhur. Lukashenko qëndron në pushtet që prej vitit 1994.

Shtetet perëndimore nuk njohën rezultatin e zgjedhjeve, ndërsa ndaj Lukashenkos dhe djalit të tij Viktor vendosën sanksione. Por protestat e nxitura nga opozita, ku në sheshe dilnin mbi 100 mijë protestues, u shtypën nga policia. Dhjetra qindra protestues, aktivistë e gazetarë u arrestuan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…