Sipas mediave shtetërore ruse, ka filluar votimi në disa nga rajonet e territoreve të pushtuara nga Rusia të Ukrainës.

“Votimet filluan në orën 08:00 në Donetsk dhe Luhanks, si dhe në rajonin Kherson dhe në territoret e çliruara të rajonit Zaporozhye”. “Referendumet” janë cilësuar si të paligjshme dhe “mashtrim” nga Ukraina dhe perëndimi”, shkruan agjencia e lajmeve Tass.

Zyrtarët perëndimorë dhe ekspertët kanë thënë se planet e Putinit që të përdorë këto referendume të paligjshme për të fituar kontrollin mbi tokën e pushtuar ukrainase, dhe kërcënimet se do të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur veten, janë tentime për të frikësuar Kievin dhe përkrahësit e Perëndimit nga zgjerimi i kundërofensivës.

Putin ka thënë më parë se do të përdorë të gjitha sistemet e mundshme të armëve për t’iu përgjigjur kërcënimeve ndaj integritetit territorial të Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Një urë Shqipëri- Mali i Zi, plani i Abazoviç: “70 km zëvendësohen me 10

Zv/kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç konfirmoi për një media shqiptare…

Një nga makinat e djegura mbrëmë në Shkup është e prokurorit të njohur

Një nga makinat që u dogj mbrëmë në një lagje të Shkupit…

Osmani flet me presidentin e Letonisë- liberalizimi i vizave temë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur me presidentin e Letonisë, Egils…

Sot nis samiti dyditor i BE-së në Bruksel

Liderët e 27 vendeve të BE-së do të takohen sot në një…

Në kohë pandemie, përmbaruesit kanë “thithur” 123 milionë euro

Edhe pse ishte vit pandemik dhe i vështirë për ekonominë, qytetarët dhe…