“Në këtë situatë dhe gjatë periudhës që vijon nuk planifikojmë asnjëlloj restrikcioni apo ndonjë masë shtesë, për shkak se nuk shohim ndonjë rrezik. E ndjekim situatën me vëmendje, jo vetëm te ne, por edhe te vendet përreth”, kështu ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka qetësuar, se prezenca e variantin indian të koronavirusit, nuk rrezikon ashpërsimin e masave anti-covid.

Ka deklaruar, se situata është stabile dhe ajo bazohet në uljen e numrit të rasteve të reja pozitive dhe të pacientëve që kërkojnë mjekim në spitalet Covid.

Ka njoftuar, se dje në Klinikën Infektive tanimë ka filluar t’u jepet ndihmë mjekësore edhe pacientëve që nuk kanë simptome të Covid-19.

“Sa i takon masave, i analizojmë të dhënat në vendin tonë dhe i analizojmë të dhënat në vendet tjera në rajon dhe në Evropë. Te ne situata është stabile. Kjo bazohet në numrin e ulët të rasteve të reja të diagnostikuar, numrit të ulët të pacientëve që paraqiten në spitale për pranim, njëashtu edhe numri i ulët i shtretërve të mbushur në spitale. Tashmë në Klinikën Infektive vijnë edhe pacientë që kanë edhe klinikë tjetër të sëmundjes. Për shembull, ditën paraprake janë paraqitur 20 pacientë në Infektive, dhe jo të gjithë kanë pasur simptome të virusit Covid-19. Kjo na tregon se situata me të vërtetë është e qetë dhe se në këtë periudhë nuk kemi çfarë të rekomandojmë në mënyrë shtesë masa restriktive, që të parandalojmë shpërndarjen eventuale apo të ndonjë lloji eventual kurse ai është lloji indian”, tha Filipçe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…