Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp konfirmoi 9 rastet e reja me virusin korona në vend, me çka numri i përgjithshëm i të infektuarve shkon në 85. Filipçe mes tjerash njoftoi se nga dita e hënë do të fillojnë me punë dy pika të reja për testimet, respektivisht ato në Çair dhe Jane Sandanski.

“Deri në ora janë regjistruar 9 raste të reja, gjithsej kemi 85 të infektuar.Nga sot do të funksionojë qendra për thirrje, ku do të mund të informohen qytetarët nëse duhet të testohen, numri do të bëhet i ditur më vonë. Nga e hëna do të funksionojnë edhe dy pikat për marrjen e brisit dhe materiali në poliklinikat Jane Sandanski dhe në Çair. Sot mbaroi takimi me mjekët amë, që do të thotë që nga e hëna përveç linjave telefonike, pacientët do të mund të lajmërohen edhe tek mjekët amë, që në rast se ka nevojë të caktohet testim për ta.”-tha mes tjerash Filiçe./Alsat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…