Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe gjatë konferencës për shtyp tha se virusi është në valën e tij më të fortë deri tani dhe 14 për qind e të prekurve të fundit janë shtruar në spitale. Ndërsa spitalet me këtë valë të re po arrijnë maksimumin e kapaciteteve. Filipçe apeloi edhe një se duhet të respektojmë masat para se sitemi shëndetësor të shkojë në kolaps. Ai tha se duhet të jemi të gjithë përgjegjës për këtë. “Po ashtu duhet të hapen edhe spitalet për shërbime të tjera, por nëse nuk respektojmë masat kjo do të jetë e vështirë”, tha Filipçe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

NATO: Nuk ka stabilitet për aq kohë sa Moska shkel ligjin ndërkombëtar

Drejtuesit e vendeve të NATO-s dënuan sot kërcënimin në rritje të përfaqësuar…

Sulmuesi i xhamive në Christchurch dënohet me burgim të përjetshëm

Gjykata në Zelandë të Re e ka dënuar me burgim të përjetshëm…

Gjermania dërgon armë në Turqi edhe përkundër ndërhyrjes në Siri

Gjermania miratoi dërgimin e armëve me vlerë prej miliona eurosh në Turqi,…

Osmani: Kroacia është aleati ynë kyç në rrugën tonë euroatlantike

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë të përbashkët me presidentin…

​Rritja e çmimeve, Kurti sërish paralajmëron një pako të masave për t’iu dalë në ndihmë qytetarëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sërish ka paralajmëruar një pako të masave…