FBI gjeti dokumente që u etiketuan si “tepër sekrete” nga shtëpia e ish-presidentit amerikan, Donald Trump, në Mar-a-Lago në Florida, sipas dokumenteve gjyqësore të publikuara të premten.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë konfirmoi sekuestrimin të premten, ndërsa zbuloi gjithashtu se ka arsye të mundshme për të besuar se Trump ka shkelur Aktin e Spiunazhit, një ligj federal që ndalon posedimin ose transmetimin e informacionit të mbrojtjes kombëtare, shkruan Euronews.

Një faturë pronësie – një dokument i përgatitur nga agjentë federalë për të specifikuar se çfarë u mor gjatë një kontrolli – e pavulosur nga gjykata tregon se agjentët e FBI-së morën 11 grupe të dhënash të klasifikuara nga shtëpia e Trump që e kontrolluan të hënën.

Të dhënat e sekuestruara përfshijnë disa që u shënuan si të klasifikuara dhe “tepër sekrete” – niveli më i lartë i klasifikimit, i rezervuar për informacionin më të afërt të sigurisë kombëtare të vendit.

Agjentët e FBI-së morën më shumë se 30 sende, duke përfshirë më shumë se 20 kuti, lidhëse fotografish, një shënim të shkruar me dorë dhe dhënien e faljes ekzekutive për aleatin e Trump dhe këshilltarin prej shumë kohësh, Roger Stone.

Në listën e gjërave të sekuestruara përfshihej edhe informacioni për “Presidentin e Francës”.

Në një deklaratë të premten, Trump pretendoi se dokumentet e sekuestruara nga agjentët në pronën e tij në Florida ishin “të gjitha të deklasifikuara” dhe argumentoi se ai do t’i kishte dorëzuar dokumentet Departamentit të Drejtësisë nëse i kërkohej.

Ndërsa presidentët në detyrë kanë fuqinë për të deklasifikuar informacionin, ky autoritet skadon sapo ata të lënë detyrën dhe nuk ishte e qartë nëse dokumentet në fjalë ishin deklasifikuar ndonjëherë.

Trump gjithashtu mbajti posedimin e dokumenteve pavarësisht kërkesave të shumta nga agjencitë, përfshirë Arkivin Kombëtar, për të dorëzuar të dhënat presidenciale në përputhje me ligjin federal.

Urdhri i kërkimit në Mar-a-Lago, i dorëzuar të hënën, ishte pjesë e një hetimi të vazhdueshëm të Departamentit të Drejtësisë për zbulimin e të dhënave të klasifikuara të Shtëpisë së Bardhë të gjetura nga shtëpia e Trump në Palm Beach, Florida, në fillim të këtij viti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti: Së pari drejtësi e punësim, pastaj bisedimet me Serbinë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha në një intervistë për Zërin…

30 vjet nga rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës

Para 30 vjetësh, më 20 shkurt 1991, dhjetëra- mijëra qytetarë u ngritën…

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Disa mijëra kanadezë marshuan në qytetin e Londrës, në Ontario të Kanadasë,…

Të shtënat në një bar lanë të vdekur një person dhe 14 të plagosur

Një shkëmbim zjarri në një bar plot me njerëz në St. Paul…

Nuhi Neziri kandidat i BDl-së për Komunën e Tearcës

Sonte në mbledhjen e kryesisë së degēs së BDI-së nē Komunën e…