Të paktën 79 persona kanë vdekur dhe më shumë se 100 janë shpëtuar pasi anija e tyre e peshkimit u u fundos në brigjet e Greqisë jugore.

Por të mbijetuarit dhe zyrtarët grekë thonë se qindra emigrantë të tjerë ishin në bord.

Qeveria thotë se kjo është një nga tragjeditë më të mëdha të emigrantëve në Greqi dhe ka shpallur tre ditë zie, raporton BBC.

Varka u fundos rreth 80 kilometra në jug-perëndim të Pylos pasi roja bregdetare tha se kishte refuzuar ndihmën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani: Kosova është e hapur për t`i strehuar qytetarët e Afganistanit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ambasadorin e…

48 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 48 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës…

Manchester City e mund me përmbysje Real Madridin

Manchester City e ka mundur me përmbysje 2:1 Real Madridin në ndeshjen…

Trajanov: Deklarata e Verushevskit është në funksion të mbrojtjes së Mijalkovit (VIDEO)

Deklarata e Verushevskit është në mbrojtje të ish kreut të kundërzbulimit Mijalkov,…

Kurti, ndërkombëtarëve: Kërkoni llogari nga Serbia, privoi komunat veriore nga zhvillimi

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se dhjetë komunat me shumicë…