Një ditë pasi ushtria e SHBA-së ka pranuar se një sulm me dron në kryeqytetin e Afganistanit muajin e kaluar gabimisht kishte vrarë 10 anëtarë të një familje, përfshirë shtatë fëmijë, të mbijetuarit kanë thënë se kërkimfalja e Washingonit nuk është e mjaftueshme.

Emal Ahmadi, vajza trevjeçare e të cilit u vra më 29 gusht, kur raketa ra mbi makinën e vëllait të tij të madh, i tha agjencisë së lajmeve Associated Press të shtunën se familja kërkon që Washingtoni të hetojë se kush e ka bërë sulmin dhe të ndëshkojë përgjegjësit.

“Nuk është e mjaftueshme për ne që të thonë se iu vjen keq. SHBA duhet të gjejë personin që e ka bërë këtë”, ka thënë Ahmadi.

Një gazetar i Al Jazeera, i cili vizitoi vendin e sulmit, tha se gjëra të fëmijëve, përfshirë lodrat e tyre, mund të shiheshin në vendin e ngjarjes.

“Anëtarët e familjes na thanë se po kërkojnë kompensim nga SHBA. Ata duan drejtësi për anëtarët e familjes së tyre dhe nëse është e mundur ata që kanë mbetur në këtë kompleks duan të largohen nga Afganistani”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…