Pothuajse gjysma e territorit të BE-së është në të ashtuquajturat kushte thatësire “paralajmëruese”, duke shfaqur një deficit të konsiderueshëm të lagështisë së tokës, sipas një raporti.

Nëse përfshihen zonat nën një gjendje thatësire “gadishme”, gati dy të tretat e territorit të bllokut janë nën një formë të paralajmërimit të thatësirës.

Në muajt e fundit, shumë rrugë ujore janë tharë aq shumë saqë u zbuluan mbytjet e vjetra, ndërtesa apo mjete të pashpërthyera të Luftës së Dytë Botërore, shkruan Euronews.

Në kufirin e Zvicrës dhe Francës, liqeni Brenets ose De Chailleson është zhdukur pothuajse plotësisht.

Liqeni ka qenë atje për 12 mijë vjet dhe ishte 18 metra i thellë, por tani është kthyer në një rrjedhë të vogël uji për shkak të temperaturave të larta të verës.

Kjo është një nga shenjat e një çështjeje më shqetësuese teksa bujqësia parashikohet të marrë një goditje të madhe për shkak të kushteve të vështira të kultivimit të paraqitura këtë vit.

“Buletini më i fundit i monitorimit të të korrave thekson se kushtet jashtëzakonisht të nxehta dhe të thata të motit në pjesë të mëdha të Evropës vazhdojnë të reduktojnë ndjeshëm perspektivat e rendimentit për të korrat verore”, tha Johannes Bahrke, një zëdhënës i Komisionit Evropian.

Bahrke iu referua gjithashtu raportit të “Observatorit Evropian të Thatësirës”, ​​i cili deklaroi se kjo ka të ngjarë të jetë thatësira më e keqe në Evropë në pesë shekuj.

“Sipas shkencëtarëve të Komisionit, moti do të mbetet më i ngrohtë dhe më i thatë se zakonisht në rajonin e Mesdheut Perëndimor deri në nëntor. Dhe ne e kemi thënë më parë, thatësira aktuale duket të jetë më e keqja që prej të paktën 500 vjetësh”, tha ai.

Sipas raportit, misri (rendimenti i të cilit është ulur në 8.6% në nivel të BE-së), luledielli (-5.5%) dhe soja (-9.6%) janë më të prekurit. Rendimenti përfundimtar për kulturën e misrit pritet të jetë aktualisht 16% nën mesataren e pesë viteve të fundit.

Reshjet e fundit të shiut në disa zona mund të ndihmojnë në lehtësimin e kushteve të thatësirës, ​​por duke qenë se ato u shoqëruan me stuhi në shumë zona, dëmet që ato sollën do të jenë përfundimisht kundërproduktive.

Ndër rajonet më të prekura nga deficiti i reshjeve, raporti veçon Portugalinë qendrore dhe jugore, të gjithë Spanjën, Francën jugore, Italinë qendrore, Gjermaninë jugore dhe një zonë të madhe që mbulon Sllovakinë, Hungarinë, Rumaninë dhe Moldavinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Harta/ BE i mbylli hapësirën ajrore, rruga e gjatë që duhet të bëjnë tani avionët rusë

Linjat ajrore ruse po përdorin rrugë të tjera, për të udhëtuar nga…

Rusia nis valën e nëntë të sulmeve me raketa në Kiev këtë muaj

Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, është sulmuar nga ajri nga Rusia për të…

Gir: Me vetë anëtarësimin në BE, gjuha juaj do të bëhet gjuha jonë, pjesë e familjes kolektive gjuhësore të Unionit

Ambasadori evropian në vend Dejvid Gir në panelin e sotëm për afirmimin…

India vazhdon masën e izolimit kombëtar

Izolimi kombëtar për shkak të koronavirusit është zgjatur edhe për 2 javë…

Kosova dhe Serbia diskutojnë marrëveshjet e deritanishme më 16 nëntor në Bruksel

Prishtina dhe Beogradi konfirmojnë pjesëmarrjen e tyre në takimin e Brukselit, ku…