Evropa duhet të rrisë praninë e saj në Ballkanin Perëndimor për të kufizuar ndikimin e Rusisë.

Kështu tha të mërkurën ministri i jashtëm italian Antonio Tajani përpara ditës së dytë të takimeve të NATO-s në Bukuresht.

“Stabiliteti në Ballkanin Perëndimor është i rëndësishëm për paqen. Ne duhet të ndalojmë rusët në Ballkanin Perëndimor, ne kemi nevojë për më shumë Evropë,” tha Tajani, raporton Reuters.

“Ne duhet të mbrojmë të gjitha vendet në Ballkanin Perëndimor dhe afër Ukrainës, sepse është e rëndësishme në këtë moment të punojmë së bashku, Uniteti është i rëndësishëm dhe është një mesazh i fortë për Rusinë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Familja e dyshuar për Koronavirus rrahet me fqinjët

Një familje nga Manastiri, në vend se të respektojë izolimin e caktuar…

Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në Gjermani

milionë, njoftoi Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve Infektive, Robert Koch. Numri i…

Kryeministri Kurti fton afaristët gjermanë të investojnë në Kosovë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me ministren e…

Konjufca: Qeverinë duhet ta bëjmë pa Listën Serbe

Anëtari i Kryesisë së Vetëvendosjes, Galuk Konjufca, ka thënë se qeveria e…

Kosovë-Serbi, 34 marrëveshje/ Nënshkrimi nisi në vitin 2013, shumica nuk po zbatohen nga Serbia

Janë bërë tetë vite, që kur Kosova dhe Serbia bënë hapin e…