Autobusët që transportonin anëtarë të shërbimit të forcave ukrainase nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal, janë larguar nën shoqërimin e ushtrisë pro-ruse në Mariupol të Ukrainës, më 16 maj.

Autobusët që transportonin luftëtarët largohen nën përcjelljen e rusëve.

Qindra luftëtarë të bllokuar për më shumë se dy muaj në fabrikën e çelikut Azovstal të Mariupolit janë evakuuar nga uzina.

Ata u dërguan në zonat e kontrolluara nga forcat ruse në rajonin lindor të Donbasit.

Rusia tha se një marrëveshje ishte arritur dhe Ukraina tha se trupat do të shkëmbeheshin me ushtarë rusë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zhgënjimi në Maqedoninë e Veriut lidhur me negociatat për BE

Në Maqedonine e Veriut thuajse janë shuar shpresat për marrjen e datës…

Zhduket vajza e re nga Kumanova, ekipet policore në kërkim të saj

Një vajzë e re nga Kumanova (14), Kanita Ramani është zhdukur në…

Sot kthehen dhjetë viktimat e masakrës në Rezallë, të zhvarrosur nga Kizhevaku

Dhjetë viktimat e masakrës së Rezallës, trupat e të cilëve u gjendën…

Biden emëron dhe Sekretarin për Arsimin

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, ka emëruar Miguel Cardona si për…

Franca kundër fillimit të negociatave me Maqedoninë e Veriut, shkak reforma me PSP-në

Burime diplomatike franceze informojnë se një prej arsyeve se pse Parisi është…