Ministrat e Financave të Eurozonës ranë dakord të veprojnë së bashku për të mbrojtur familjet dhe kompanitë nga rritja e çmimeve të energjisë, duke koordinuar politikat e tyre mbështetëse me Bankën Qëndrore Europiane për të shmangur shtimin e presioneve inflacioniste.

19 vendet e eurozonës ranë dakord se mbështetja duhet të fokusohet në sigurimin e parave për të ndihmuar njerëzit dhe industritë, por konsiderohet si një masë emergjente dhe të synohet me kujdes aty ku është e mundur.

Mbështetja për kompanitë duhet të koordinohet përtej kufijve për të ruajtur konkurrencën e ndershme.

“Ne e pranojmë dhe jemi dakord që duhet të ulim inflacionin”, tha në një konferencë shtypi kryetari i ministrave të financave të zonës euro, Paschal Donohoe. 

Franca, Gjermania dhe vende të tjera kanë njoftuar paketa me miliarda Euro për të ndihmuar biznesin dhe konsumatorët të përballen me inflacionin në rritje. Mbështetja e qeverisë së BE-së ka arritur tashmë në 282 miliardë Euro.

BQE rriti normat e saj bazë të interesit me një 75 pikë bazë dhe premtoi rritje të mëtejshme, duke i dhënë përparësi luftës kundër inflacionit pasi blloku ka të ngjarë të shkojë drejt një recesioni dimëror dhe racionimit të gazit. 

Presidentja e BQE-së Christine Lagarde vuri në dukje se kishte disa përmirësime në hartimin e skemave të mbështetjes evropiane, por vuri në dukje se kishte ende nevojë për përmirësim.

Në Bruksel, ministrat e Energjisë të BE-së po diskutojnë një listë të gjatë propozimesh nga Komisioni Evropian për të trajtuar krizën energjetike të rajonit, duke përfshirë një kufi të çmimit për gazin rus, një taksë të papritur për termocentralet pa gaz, një ulje të kërkesës për energji elektrike në mbarë bllokun dhe linja kredie emergjente për firmat e energjisë.  Komisioni pritet të publikojë detajet e propozimeve javën e ardhshme. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Aleanca: Nuk mundet Zaev dhe Mickovski të vendosin vetë për fatin e Speciales

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar sot në lidhje me takimin e dy…

UNHCR publikon një fotografi të rrallë të refugjatëve kosovarë, të dëbuar në Shqipëri

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatë, kanë publikuar një…

2 milionë euro për shqiptarët e Luginës nga buxheti, Mustafi: Hapi i parë drejt institcionalizimit të mbështetjes

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Preshevë, Ragmi Mustafi, ka thënë se…

Spahiu: Takim kortezie mes Kurtit dhe Haradinajt

Analisti politik, Nexhmedin Spahiu, e ka komentuar takimin e sotëm mes kryeministrit…

Demiri: Koncepti i LSDM-së “Një shoqëri për të gjithë” dështoi në Idrizovë

Nënkryetari i Lëvizjes Besa, Abdush Demiri në rrjetin social Facebook ka reagual…