Arrestohen 70 persona, lirohen nga tutela 206 të mitur

Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunimin e zbatim të ligjit, EUROPOL sot ka njoftuar se ka shkatërruar një rrjet që trafikonte minorenë të cilët shfrytëzoheshin për përfitime seksuale, lypje dhe punësim të detyruar.

Grupi përbëhej prej dhjetra personash, por deri tani janë arrestuar 70 prej tyre. Ndërsa pas këtij aksioni të gjerë të shtrirë në 15 shtete si Austri, Bullgari, Kroaci, Gjermani, Hungari, Islandë, Holanda, Mbretëria e Bashkuar etj., janë shpëtuar 206 viktima, 53 prej tyre të mitur.

Operacioni është udhëhequr nga Mbretëria e Bashkuar. Në njoftim thuhet se operacion u zhvillua në datat 17-23 Qershor të vitit 209, ku janë kontrolluar 127 mijë individë, 63.800 automjete dhe 1.100 vende, mes tyre prona private, biznese, hotele, stacione trenash, aeroporte dhe vendet kufitare.

Bëhet e ditur se 34 persona janë arrestuar për trafikim të qenieve njerëzore, e ndërsa 36 të tjerë për për grabitje, shfrytëzim seksual të fëmijëve dhe lehtësim të emigracionit klandestin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…