Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, tashmë ka filluar konsultat me partitë politike për krijimin e një qeverie të re pa shkuar fare në zgjedhje të reja.

Megjithatë eurodeputetja gjermane, Viola von Carmon, në një reagim në profilin e saj zyrtar në tëitter, thotë se presidenti Thaçi duhet të mendojë dy herë nëse është vendim i mençur që të shkarkoj qeverinë aktuale.

Sipas saj në këtë kohë krize me pandeminë, Kosovës i nevojitet një qeveri funksionale.

Von Carmon ndër të tjera i ka bërë thirrje presidentit të vendit që të “mos luaj me Kushtetutën”, derisa njerëzit po vdesin si pasojë e pandemisë me COVID-19.

Gjermanja ka thënë se kjo është këshilla e saj në situatën që po kalon aktualisht Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…