Deputeti i Parlamentit Evropian, Thomas Waitz, i cili është bashkëkryetar i Partisë së Gjelbër Evropiane ka dënuar zhvillimet në veri të Kosovës.

Ai ka thënë se ato janë rezultat i politikës disavjeçare të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, si dhe retorikës së tij përçarëse.

Duke kërkuar nga Partitë Popullore Evropiane që ta ndërpresin bashkëpunimin me Vuçiqin, ai ka thënë se Bashkimi Evropian është duke diskutuar ngrirjen e bisedimeve për pranim me Serbinë.

“Nga kriza aktuale në periudhë afatgjatë nuk do të përfitojnë as Kosova, as Serbia. Urgjentisht duhet zgjidhje politike për krizën në veri. Palët duhet të kthehet në tavolinën e bisedimeve në Bruksel”, është shprehur Waitz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Profesori amerikan: Beogradi duhet ta njohë Kosovën, s’ka të ardhme në BE nëse qëndrojnë miq të ngushtë me Rusinë

Eksperti i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Alon Ben-Meir, ka thënë se Serbia…

Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi nga Specialja

Ish-presidentit të vendit, Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, u është vazhduar…

Kovaçevski pas takimit me Mickoskin: Lehtë është të refuzojmë!

Kreu i Qeverisë, Dimitar Kovaçevski në konferencën për shtyp pas takimit me…

Rumania dëshiron të blejë 18 fluturake turke Bayraktar TB2 për 300 milionë dollarë

Rumania dëshiron të blejë mjete ajrore luftarake pa pilot Bayraktar TB2 (UCAV)…

Kurti takon Scholz në Berlin

Kancelari: Marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë Kancelari gjerman inkurajon Kosovën e…