I dërguari amerikan, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se e premtja është dita, kur do të raportojë në Shtëpinë e Bardhë mbi procesin e de-eskalimit të situatës së veriut.

Për këtë pikë, ai ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të lëvizin, meqë nga përgjigjiet e marra dhe raportimi i së premtes në Shtëpinë e Bardhë, Escobar tha se do të pasojnë vendime.

”Pas kësaj vizite, ne do të pyetemi nga Shtëpia e Bardhë, të premten, për t’ua dhënë një përditësim mbi atë që po ndodh. Dhe unë duhet të raportoj nëse ka ndonjë progres apo jo. Ai [Miroslav Lajçak] duhet të raportojë te z. [Josep] Borrell, rreth situatës. Nuk është një afat, por një hap tjetër për mua dhe në bazë të raportit tim do të marrim disa vendime dhe do të ecim përpara”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Letra e ambasadores amerikane Ageler shkakton “tërmet” në gjyqësor dhe Qeveri

Gazetar: Adrian Kerimi Letra e ambasadores amerikane Angela Aggeler të cilën Alsat…

​Kosova dhe Shqipëria së bashku në rrugëtimin e sigurisë rajonale

Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes priti në një takim pjesëmarrësit…

Ulet çmimi i grurit, arrin në nivelet e para luftës në Ukrainë

Ulet çmimi i grurit në nivelet e muajit shkurt, kohë kur lufta…

ShBA do t’i japë Ukrainës raketa me rreze të gjata ATACMS për luftën me Rusinë

Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me…

Si mund të marrë fund lufta në Ukrainë?

A ka shanse për armëpushim? Fokusi i Putinit aktualisht është përqendruar tek…