Në kuadër të përgatitjeve për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë më 18 mars, Emisari i SHBA-së për Ballkanin, Gabriel Escobar u takua me presidentin Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren Ana Brnabiq. I dërguari amerikan nesër do t’u drejtohet mediave serbe dhe më pas do të udhëtojë për në Prishtinë.

Escobar shkoi në Beograd, sipas mediave serbe, që të shikojë sa janë shanset që Aleksandar Vuçiq dhe Albin Kurti të shtrëngojnë duart më 18 mars në Ohër. Kjo ose të paktën të bien dakord për udhërrëfyesin për zbatimin e planit evropian.

Ndërsa së bashku me Escobarin, edhe ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, po takohet më përfaqësues politikë dhe të shoqërisë civile serbe.
Të shtunën, më 18 mars, në Ohër do të takohen kryeministri Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për të diskutuar lidhur me zbatimin e Planit Evropian të dakorduar më 27 shkurt në Bruksel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ibrahimi dëshmoi në gjykatë: Ja përse e këndova himnin kombëtar më 27 prill

Zekirija Ibrahimi, ish-deputeti i Lëvizjes BESA që tani është sekretar për marrëdhënie…

Koronavirusi / Pentagoni vendoset në karantinë

Ndërtesa e Pentagonit është vendosur në karantinë, ndërsa Departamenti i Mbrojtjes i…

Gjatë 24 orëve të kaluara orën policore nuk e kanë respektuar 42 persona

Gjatë 24 orëve të kaluara në nivel të gjithë shtetit gjithsej 42…

Trump kritikon Biden për Afganistanin: Poshtërimi më i madh në politikën e jashtme të SHBA

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka kritikuar kreun…

Spasovski: Pashkët dhe Ramazanin duhet ta kalojmë në shtëpi

Spasovski porositi të gjithë besimtarët përfshi ata të komuniteti ortodoks, mysliman dhe…