Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka zhvilluar një takim me homologun e tij amerikan, Joe Biden, në Indonezi, për të diskutuar çështjet dypalëshe dhe rajonale.

Biden në takimin dypalësh në Samitin e G20, presidentit Erdogan i shprehu ngushëllimet për viktimat e sulmit terrorist në Stamboll.

Sipas AA, Biden falënderoi presidentin Erdogan për përpjekjet e tij për zgjidhjen e problemit në korridorin e drithit mes Rusisë dhe Ukrainës që siguroi rifillimin e dërgesave.

Gjithashtu, Biden në takimin me presidentin Erdogan tha se Turqia është një aktore e rëndësishme në procesin e anëtarësimit të Suedisë në NATO.

Takimi zhvillohet në margjinat e Samitit të Liderëve të G20 që po mbahet në ishullin indonezian Bali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

MPJD reagon pas ndalimit të boksierëve kosovarë në Serbi

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka reaguar për ndalesën e…

Efendi Rexhepi: E shoh si gabim të rëndë që po prodhojmë hiper kuadro hoxhallarësh

Në intervstën eksluzive dhënë TetovaSot, ish-Reisul Ulema i BFI-së, H. Sulejman ef.…

Merkel: Nga 2008-ta Putin merret me pavarësinë e Kosovës

Ish-kancelaria e Gjermanisë, Angela Merkel, ka dhënë detaje për situatat e ndryshme…

OBSH: Kulmi i epidemisë COVID 19, javën tjetër

Zyrtarë të OBSH-së parashikojnë që Italia të arrijë javën e ardhshme kulmin…

Kongresistët kërkojnë që SHBA-ja të mos e njoh Vladimir Putinin si president pas vitit 2024

Kongresistët Steve Cohen dhe Joe Wilson kanë prezantuar një rezolutë për t’i…