Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se qeveria turke do t’u paguajë qiranë qytetarëve për një vit nëse ata nuk dëshirojnë të qëndrojnë në tenda.

Gjatë vizitës së tij në qytetin juglindor Adiyaman, Erdogan deklaroi sërish se qeveria do të rindërtojë ndërtesat e shkatërruara brenda një viti.

“Ndërkohë, ne do të ofrojmë 10,000 lira turke (530,92 dollarë) për qytetarët tanë. Përveç kësaj, për qytetarët që nuk duan të qëndrojnë në tenda, ne do të mbulojmë shpenzimet e qerasë për një vit” tha ai.

Ai gjithashtu përmendi se nëse qytetarët e tërmetit do të preferonin të qëndronin në hotele, “ne mund t’u ofrojmë edhe këtë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Opozita paralajmëron shumicë të re në Kuvend

Lideri i VMRO DPMNE-së Hrisitijan Mickoski insiston për zgjedhje të parakohshme parlamentare,…

Anketa: Papunësia dhe korrupsioni largojnë të rinjtë nga Shqipëria

Në Shqipëri, papunësia dhe korrupsioni vlerësohen nga një anketë kombëtare me të…

Bullgari, rezerva për situatën e sigurisë gjatë shënimit të 4 shkurti

Pavarsisht përpjkejve të autoriteteve të të dyja vendeve për qetësim të situatës,…

Qeveria nesër do të shqyrtoj mundësinë e ashpërsimit të masave restriktive

Sipas informatave të Alsat, nesër në mbledhjen e Qeverisë do të vendoset…

Bolton: Për momentin nuk shoh zgjidhje për marrëveshjen mes Prishtinës dhe Beogradit

Ish-këshilltari i Donald Trump për sigurinë kombëtare, John Bolton, beson se mundësia…