E gjithë vëmendja u fokusua të premten në Arizona dhe Nevada, ku qindra mijëra vota të panumëruara mbanin çelësin e kontrollit të Senatit të SHBA-së, tre ditë pasi amerikanët hodhën votat e tyre përfundimtare në zgjedhjet afatmesme.

Ose demokratët ose republikanët mund të fitojnë një shumicë në Senat duke përfshirë garat në të dy shtetet. Një ndarje, megjithatë, do të transformonte balotazhin e 6 dhjetorit të zgjedhjeve për Senat në Gjeorgji në një betejë përfaqësuese për dhomën, e cila midis fuqive të tjera ka ndikim mbi emërimet gjyqësore të Presidentit amerikan Joe Biden, raporton Reuters.

Ndërkohë, republikanët po afroheshin ngadalë drejt heqjes së kontrollit të Dhomës së Përfaqësuesve nga demokratët e Bidenit, gjë që do t’u jepte atyre në mënyrë efektive fuqinë e vetos mbi axhendën e tij legjislative dhe do t’i lejonte ata të fillonin një sërë hetimesh mbi administratën e tij.

Republikanët kishin siguruar të paktën 211 nga 218 vendet në Dhomën e Përfaqësuesve që u nevojiten për një shumicë, projektoi Edison Research vonë të enjten, ndërsa demokratët kishin fituar 197 vende. Kështu edhe 27 vende ende nuk janë përcaktuar, duke përfshirë një numër garash të ngushta.

Udhëheqësi republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, ka njoftuar tashmë synimin e tij për të kandiduar për kryetar nëse republikanët marrin pushtetin, një rezultat që ai e përshkroi si të pashmangshëm të mërkurën.

Biden u tha gazetarëve të enjten se ai dhe McCarthy kishin folur, por tha se nuk e kishte braktisur ende shpresën se demokratët mund të mbizotëronin ende në Dhomën e Përfaqësuesve, pavarësisht nga mosmarrëveshjet e vështira.

“Gjasat ekzistojnë ende”, tha ai për shanset e tyre. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

8 ditë para zgjedhjeve, identifikimi biometrik në rrezik

Identifikimi biometrik i zgjedhësve drejt dështimit në disa zona zgjedhore, shkak mungesa…

Biden shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Kaliforni për shkak të stuhive vdekjeprurëse

Presidenti amerikan Joe Biden ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në shtetin e…

Zelensky për sulmin ndaj muzeut në Kupyansk: Duhet t’i përgjigjemi Rusisë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka reaguar për bombardimin e muzeut të…

BFI: Së shpejti akreditohet Medreseja, na kanë premtuar politikanët dhe qeveritarët

Bashkësia Fetare Islame ka reaguar pas protestave të nxënësve të medresesë “Isa…

Tronditën maqedonasit: Në Maqedoni jetojnë 47 % shqiptarë

Më në fund shpaloset e vërteta e madhe, shqiptarët në Maqedoni jo…