Emra të njohur të zyrtarëve të lartë në Maqedoninë e Veriut ndaj të cilëve janë deponuar akuza për dyshime për korrupsion dhe veprime të paligjshne.

Gjithë këtë punë e ka bërë kabineti i zëvendëskryeministres për politika të qeverisjes së mirë, Sllavica Grkovska, e cila ka dërguar deri te institucionet akuza për sjellje të mundshme korruptive dhe kanë nisur procedurat.

Këto dyshime Kabineti i merr ose përmes qytetarëve, përmes qendrës së thirrjeve për këtë qëllim, ose përmes bashkëpunimit me Komisionin Antikorrupsion apo sektorin civil.

Në një intervistë për Faktor, Grkovska zbuloi më shumë detaje rreth luftës së kabinetit të saj kundër korrupsionit.

“Për një akt kemi marrë reagime se tashmë është vepruar, dhe për disa raste të tjera kemi marrë reagime se puna ka filluar. Nuk e dimë se si do të jetë rezultati, sepse nuk jemi këtu dhe as nuk duam të vihemi në një situatë ku të vlerësojmë nëse dikush mund të ndiqet penalisht apo jo. Ka institucione përgjegjëse për këtë dhe jam jashtëzakonisht e përkushtuar që të respektoj pavarësinë e tyre, si dhe përgjegjësinë specifike të secilit prej tyre”, tha Grkovska për Faktor.

Në pyetjen nëse nga këto lëndë të dërguara nga Kabineti dhe për të cilat institucionet kompetente kanë nisur procedurat, ka disa emra të njohur, zëvendëskryeministrja ka thënë sw ka të vërtetë.

Emrat e tyre nuk do të bëhen të ditur ndërkohë që hetimet vazhdojnë.(INA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shilegov paguan 1.7 milionë euro për mjetin e zjarrfikësve për Shkupin, derisa Zagrebi për të njejtin ka paguar dyfish më pak

Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov ka paguar 1.7 milionë euro…

“Nuk janë të aftë për luftë”, si komandatët rusë vrasin ushtarët e tyre të plagosur dhe nuk i ndihmojnë të jetojnë

Komandantët rusë vrasin gjakftohtësisht ushtarët e tyre të plagosur në vend që…

Çfarë janë raketat termobarike, që Rusia mund t’i përdor, shkatërrojnë një bllok qyteti me një goditje

Armët termobarike janë armët më brutale të luftës që ekzistojnë përveç atyre…

Berisha: Heqja e taksës së Rrugës së Kombit, një nga dy vendimet e para të PD-së në qeveri

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se një nga dy vendimet…

Dialogu Prishtinë – Beograd pritet të nisë shpejt, Szunyog thotë se Kurti tashmë ka ftesë për të vizituar Brukselin

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka thënë se…