Emiratet e Bashkuara Arabe kanë dërguar një avion që transportonte më shumë se 30 tonë furnizime mjekësore dhe ndihma ushqimore në Ukrainë.

Ky është avioni i tretë i dërguar nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Ukrainë, në përgjigje të thirrjes humanitare ndërkombëtare për të mbështetur ukrainasit.

Emiratet e Bashkuara Arabe, së bashku me disa vende të tjera arabe, nuk e kanë dënuar publikisht sulmet ruse në Ukrainë, por zgjodhën të votojnë në favor të rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së të muajit të kaluar që dënon këtë aggresion, përcjellë CNN.

Këshilltari i presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Anëar Gargash, ishte shprehur muajin e kaluar se marrja e anëve do të çonte vetëm në më shumë dhunë’.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Osmani: Ikja e kuadrit mjekësor ka shkaktuar problem serioz për Kosovën

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në kuadër të Ditës Botërore të Shëndetit…

Specialja arsyeton deklaratat kundërthënëse të Trendafiloves 4 vjet më parë

Katër vjet më parë, kryetarja e Dhomave të Specializuara, Eketarina Trendafilova, kishte…

Udhëheqësi i lartë ushtarak amerikan thotë se një raketë hipersonike e Kinës ‘përshkoi botën’

Një raketë test hipersonike e Kinës gjatë verës “përshkoi botën”, tha gjenerali…

Murtezaj: Macron favorit në sondazhe, vizioni i tij që Kosova dhe rajoni të integrohen në Evropë

Qytetarët francezë i janë drejtuar kutive të votimit për të zgjedhur kreun…