Popullsia e Kanadasë u rrit me mbi një milion njerëz për herë të parë vitin e kaluar.

Sipas Institutit të Statistikave në Kanada, rritja u nxit pjesërisht nga përpjekjet e qeverisë për të rekrutuar emigrantë për të lehtësuar mungesën e fuqisë punëtore, ndërkohë që aktualisht popullsia ka shkuar në 39.5 milionë.

Megjithatë, autoritetet shqetësohen pasi ky shtim i emigrantëve të përhershëm dhe të përkohshëm mund të paraqesë sfida për disa rajone të vendit lidhur me strehimin, infrastrukturën dhe transportin, si dhe ofrimin e shërbimeve për popullatën.

Kryeministri Justin Trudeau ka bërë përpjekje për të tërhequr më shumë emigrantë në vend që kur mori pushtetin në vitin 2015. Vitin e kaluar, qeveria njoftoi një plan për të mirëpritur gjysmë milioni emigrantë në vit deri në vitin 2025.

Qeveria kanadeze ka pranuar gjithashtu njerëz të prekur nga konflikte si lufta në Ukrainë, kriza humanitare në Afganistan dhe tërmetet e vitit 2023 në Turqi dhe Siri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Arrestohet i dyshuari për plagosjen e një personi në Prishtinë

Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarin për plagosjen e një personi…

Të shtëna me armë në Uashington, 1 i vrarë dhe 3 të plagosur

Mbrëmja e së dielës u shoqërua me incidente dhe përleshje të shumta…

Ribalanci i Buxhetit në seancë plenare

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut sot në seancë plenare duhet të…

Kurti: Kërkuam më shumë ushtarë të KFOR-it shkaku i bazave ushtarake serbe rreth Kosovës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për kërkesën e tij që…

Si erdhi deri te dështimi i “planit fillestar” dhe çfarë po kërkon më tej Putini në Ukrainë?

Kur presidenti rus Vladimir Putin dërgoi deri në 200,000 ushtarë në Ukrainë…