Të paktën 15 persona kanë mbetur të vdekur nga një tërmet i fortë tronditi Ekuadorin jugor dhe Perunë veriore. Shumë persona tjerë raportohet se kanë mbetur të bllokuar e nën rrënoja.

Autoritetet njoftuan se një tërmet me magnitudë rreth 6.8 ballë në rajonin bregdetar Guayas të vendit.

Presidenti ekuadorian, Guillermo Lasso, tha se tërmeti kishte “gjeneruar alarm në popullatë” dhe ai kërkoi që njerëzit të ruanin qetësinë.

“12 persona vdiqën në shtetin bregdetar të El Oro dhe dy në shtetin malor të Azuay. Autoritetet raportuan se të paktën 126 persona u plagosën”.

Ekuadori është i prirur ndaj tërmeteve. Në vitin 2016, një tërmet në një zonë më pak të populluar të vendit vrau më shumë se 600 njerëz, shkruan Guardian./nacionale/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kërcënohet me pistoletë një person në Gostivar

Tridhjetë e një vjeçari F.S. nga Gostivari, dje (17-shtator) në orën 19:45…

Gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt, kërkohet që gjykata t’i urdhërojë mbrojtësit për zbulimin e çdo prove të mëtejshme

(ZPS) ka kërkuar nga trupi gjykues, i kryesuar nga Charles L Smith…

Modi fton ministrat e G20 të anashkalojnë dallimet për luftën në Ukrainë

Kryeminsitri indian, Narendra Modi u ka bërë thirrje ministrave të jashtëm të…

Qeveria ende s’ka ndarë fond për vërshimet, Murati: Në pritje të raporteve

Qeveria ende nuk posedon të dhënat zyrtare për dëmet e shkaktuara nga…

Aksidentohet një autobus në Manastir, 11 të lënduar

“Me datë 22.02.2023 në ora 22:47 në SPB-Manastir është raportuar se në…