Një mision nga mbikëqyrësi për çështje bërthamore i OKB-së është rrugës për në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, tha kreu i organizatës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) ka thënë se ekipi pritej të mbërrinte në termocentral më vonë këtë javë.

“Ne duhet të mbrojmë sigurinë e objektit më të madh bërthamor të Ukrainës dhe Evropës”, ka shkruar ai në Twitter.

Centrali bërthamor është pushtuar nga trupat pushtuese ruse që nga marsi.

Dhe luftimet rreth objektit në juglindje të Ukrainës kanë çuar në rritjen e shqetësimit global mbi sigurinë dhe sigurinë e vendit.

Ndërkohë Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardimin e zonës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Thirrjes së OKB-së për armëpushim në kohë pandemie i përgjigjen 11 shtete

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se njëmbëdhjetë…

Interesim i lartë për vaksinim, vetëm dje janë vaksinua mbi 13 mijë persona

Deri tani në Maqedoninë e Veriut janë aplikuar gjithsej 1.411.735 doza të…

Shkup/Aksion i madh policor në Hasanbeg, dhjetëra të arrestuar

Aksion i madh policor është duke u realizuar që nga mëngjesi në…

Borrell i shkruan Kurtit, shprehet mirënjohës për takimet në Bruksel

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, i ka shkruar kryeministrit të Kosovës…