Ekipi i Kosovës ka mbërri tashmë në Tokio të Japonisë, ku do të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të xhudos. Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova, Distria Krasniqi, Loriana Kuka e Akil Gjakova do të kërkojnë medalje në këtë eveniment prestigjioz

Kontingjenti i ekipit të Kosovës në xhudo ka mbërri tashmë në kryeqytetin japonez, Tokio, ku do të mbahet Kampionati Botëror i xhudos, shkruan Gazeta Express.

Kosova do të prezantohet në këtë eveniment prestigjioz të xhudos me pesë garuesit elitarë, Malinda Kelmendi, Nora Gjakova, Distria Krasniqi, Loriana e Kuka e Akil Gjakova, të cilët do të kërkojnë medalje.

Botërori 2019 do të fillojë më 25 gusht dhe do të përfundojë më 1 shtator.

Kosova i ka shpresat më të mëdha tek Majlinda për medalje të artë, ndërsa në këtë Botëror kampionia olimpike mund të përballet me japonezen kampione e botës, Abe Uta.

Kjo përballje eventuale nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos është vlerësuar si “duel ëndrrash”. /Gazeta Express/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti për herë të parë “sy më sy” me Ana Bërnabiq në samitin e Londrës

Samiti i Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim në Londër do të…

Biden zbardh prapaskenat: Kemi marrëveshje me talebanët…

Teksa situata kaotike në Kabul vazhdon, presidenti amerikan Joe Biden iu drejtua…

Barbadosi bëhet republikë, ndërpret lidhjet perandorake me Britaninë

Mbretëresha Elizabeth do të ketë “një mbretëri” më pak pas kësaj jave,…

Kritika për Lituaninë, trajtim diskriminues të refugjatëve

Qasja mikpritëse e refugjatëve ukrainas është krejtësisht ndryshe me mënyrën si janë…

U vihet zjarri makinave të personave të afërt me LSDM-në

Pesë automjete janë shkrumbuar mëngjesin e sotëm në qytetin e Shtipit, informon REL.…