Një gjykatë egjiptiane konfirmoi sekuestrimin e anijes “Ever Given”, e cila kohët e fundit bllokoi Kanalin e Suezit dhe refuzoi ankesën e pronarit të anijes.

Autoritetet në Egjipt kapën anijen e madhe “Ever Given”, e cila bllokoi trafikun detar në Kanalin Suez për një javë në muajin mars, i cili ndaloi trafikun me vlerë disa miliardë dollarë.

Menaxhmenti i Kanalit të Suezit njoftoi se anija nuk do të lejohet të largohet nga vendi derisa të paguajë kompensimin. Menaxhmenti kërkoi kompensim prej 916 milion dollarësh, raporton bloomberg.

Për sa kohë që katër fusha futbolli, një kamion mallrash që mbante ngarkesa midis Azisë dhe Evropës u përplas në mars në një kanal të ngushtë artificial që ndan Afrikën kontinentale nga Gadishulli Sinai.

Anija ndaloi së lëvizuri përmes Kanalit të Suezit, ku kalon më shumë se 10 për qind e tregtisë ndërkombëtare detare. Më shumë se 300 anije po prisnin në dy skajet e kanalit që lidh Detin e Kuq dhe Mesdheun. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…