Në një telefonatë, dy diplomatët e lartë përsëritën se Izraeli duhet të ndalojë gjakderdhjen, sipas një njoftimi të publikuar nga Ministria e Jashtme egjiptiane

Ministri i Jashtëm egjiptian, Sameh Shoukry dhe homologu i tij rus, Sergey Lavrov, sot kanë rënë dakord se Izraeli duhet të ndalojë sulmet në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një telefonatë, dy diplomatët e lartë përsëritën se Izraeli duhet të ndalojë gjakderdhjen, sipas një njoftimi të publikuar nga Ministria e Jashtme egjiptiane.

Sipas të dhënave nga Ministria palestineze e Shëndetësisë, sulmet e vazhdueshme izraelite në Gaza kanë vrarë 83 palestinezë dhe plagosur 487 të tjerë.

Tensionet janë rritur që kur një gjykatë izraelite urdhëroi dëbimin e familjeve palestineze nga lagja Sheikh Jarrah në Kudsin Lindor.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor gjatë luftës arabo-izraelite të vitit 1967 dhe aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980, një hap që nuk është njohur kurrë nga komuniteti ndërkombëtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…