Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka konfirmuar se Britania e Madhe gjithashtu do të dërgojë sisteme të avancuara raketore në Ukrainë, për t’i ndihmuar të mbrohen nga pushtuesit rusë.

Ministria e Jashtme e Britanisë ka njoftuar se do të dërgojnë lansuesit M270, që mund të godasin objektivat në një distancë prej 80 kilometrave,  transmeton Telegrafi.

“Britania e Madhe qëndron pranë Ukrainës dhe ka marr një rol të rëndësishëm sa i përket furnizimit të ukrainasve me armë, që kanë nevojë ta mbrojnë vendin e tyre”, tha Wallace.

Ai ndër tjera theksoi se përkrahja për Ukrainën duhet të ndryshojë së bashku me taktikën ruse.

“Ky sistem i avancuar raketorë, do t’ju mundësojë miqve tanë ukrainas që të mbrohen më mirë nga brutaliteti rusë”, shtoi Sekretari britanik i Mbrojtjes.

Qeveria britanike gjithashtu ka njoftuar se ushtarët ukrainas do të trajnohen për të përdorur lansuesit.

Kjo lëvizje është “koordinuar” me Shtetet e Bashkuara, që konfirmuan se do t’i dërgojnë Ukrainës sistemin raketor HIMARS.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

VIDEO/Gruaja “çmend” pasagjerët që fluturuan nga Stambolli, kishte plan ta hidhte aeroplanin në ere me 5 bomba!

Një grua krijoi panik përgjatë një fluturimi nga Stambolli sot në mëngjes,…

Presidenti ukrainas Zelensky kërkon takim me presidentin rus Putin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky që po përballet me një rritje të mprehtë…

Ushtarët izraelitë: Sistemi antiraketor na sëmuri me kancer!

Një grup ushtarësh izraelitë pretendojnë se sistemi i mbrojtjes anti-raketë, Iron Dome…

Pesë vjet nga konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave”

Sot mbushen pesë vjet nga konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave”,…

Reagon Sela për takimin Zaev-Mickoski: Kur bën fjalë për punë të shtetit Zaevi s’i pyet shqiptarët

Lideri i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Ziadin Sela ka…