Më shumë se 29 mijë njerëz kanë vdekur teksa kanë tentuar të migrojnë në Evropë prej vitit 2014, ka thënë Organizata Ndërkombëtare për Migrim në raportin e saj të fundit.

Mbi pesëmijë viktima janë regjistruar vetëm në dy vjetët e fundit.

Projekti i agjencisë së OKB-së për emigrantët e zhdukur, ka paralajmëruar për “rritje të numrit të vdekjeve në Mesdhe, në kufijtë tokësorë të Evropës dhe brenda kontinentit”.

Sipas raportit, rruga më vdekjeprurëse vazhdon të jetë në qendër të Mesdheut, ku 2 mijë e 836 emigrantë dhe refugjatë kanë vdekur prej janarit të vitit 2021, teksa kanë tentuar të arrijnë në Itali apo Maltë nga Libia dhe Tunizia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukrainasit hapin në Kiev ekspozitën me tanket e shkatërruara ruse

Ukrainasit në Kiev kanë hapur një lloj ekspozite, duke prezantuar në qendrën…

Britanikëve nga 1 janari u ndalohet hyrja në BE

Turistëve britanikë do t’u ndalohet hyrja në Bashkimin Evropian për shkak të…

Prokuroria nis hetimet për kontrollorët e AlbControl

Shoqërohen disa prej tyre për t’u marre në pyetje Prokuroria e Tiranës…

Alarmante, 214 të infektuar dhe katër të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Në Kosovë sot janë shënuar 214 raste me coronavirus. Instituti Kombëtar i…

Gratë e funksionarëve, Fatmir Bytyqit dhe Eroll Musliut marrin 600 mijë euro për projekte

Organizatat joqeveritare të bashkëshorteve të zëvendëskryeministrit për ekonomi Fatmir Bytyqi dhe drejtorit…